Статут територіальної громади м. Кропивницький (далі Статут) був прийнятий Рішенням міської ради 31 січня 2006 року, у тому ж році зареєстрований Міністерством юстиції України. 80% його положень –дубляж закону, який в більшості випадків недоцільний та необрунтований і лиш створює труднощі у застосуванні цього основного локального нормативно-правового акта. Статут нашого міста –це копіювання положень Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», який з моменту прийняття вказаного статуту змінювався 75 раз, а також «Про статус депутатів місцевих рад», який змінювався уже 11 раз.
Проблема в тому, що статут міста до 2016 року всупереч зміненим вимогам закону залишався у тій же редакції 2006 року. І лише в 2016 році завдяки ініціативній групі Партнерство «Рада експертів» міською радою було внесено зміни до одного його розділу : на підставі нововведень у законодавство України було визначено кількість підписів, та строк, за який вони повинні бути зібрані, для підтримки електронної петиції, адресованої органам місцевого самоврядування м.Кропивницький. Але й досі ці зміни не зареєстровані у Міністерстві юстиції.
Аналіз положень Статуту приводить до висновку, що 6 із 7 процедур застосування прямої демократії громади є нереальними для виконання тому, що важко собі уявити, як на одній дільниці при одному секретарі можуть поміститись понад 200 тис виборців- жителів міста , які хочуть взяти участь у загальних зборах містян, чи скільки громадським активістам потрібно затратити часу, аби зібрати 23 тис підписів (необхідна їх кількість згідно з вимогами Статуту) під проектом нормативно-правового акта, який громада має намір подати на розгляд міської ради в порядку місцевої ініціативи. І це лиш вершина айсберга, бо чинна редакція Статуту на стільки недолуга, застаріла і аматорська, що за 10 років його існування міська рада жодного разу не застосовувала його на практиці, а це –основний локальний нормативно-правовий акт. Тому Партнерство «Рада експертів» має намір вивчити передовий досвід у цій сфері, знайти способи урегулювання проблемних питань законодавства і напрацювати належну актуальну законну версію Статуту.
Метою проекту є впровадження демократичних правових механізмів місцевого самоврядування у місті Кропивницькому шляхом розроблення, популяризації та сприяння прийняттю актуальних положень Статуту міста, в яких буде враховано останні законодавчі зміни та кращі практики місцевого самоврядування.
Завданням проекту є виявлення проблем чинного законодавства у сфері прийняття та правозастосування статутів територіальних громад, напрацювання можливих способів вирішення цих питань , напрацювання проекту нової редакції Статуту м. Кропивницький з урахуванням цих рекомендацій, а також проведення адвокації задля сприяння прийняттю міською радою даного проекту.
Проект «Рекомендуємо демократію» здійснюється в рамках другого конкурсу малих грантів «Підтримка місцевих ОГС та громадських ініціативних груп для здійснення демократичних змін в Україні» за фінансової підтримки Європейського союзу.
Робоча група по Статуту Кропивницького переходить на новий етап
АПН продовжує роботу над ухваленням нового статуту територіальної громади Кропивницького
Новий статут міста Кропивницький: погляд громадськості
АПН пропонує свій проект нового статуту міста Кропивницький
Активісти АПН вимагають перейменувати Кіровоградську міськраду на Кропивницьку
Петиції про нову редакцію статуту міста та про місцеві ініціативи подані на розгляд міськради
Петиція про перейменування міської ради подолала необхідний бар`єр
Активісти поскаржилися в СБУ та Нацполіцію на “пропаганду комуністичної ідеології”
You can do it, too! Sign up for free now at https://www.jimdo.com