Проекти АПН, що стали історіями успіху

Громадська організація «Асоціація Політичних Наук» була створена у 2008 році у Кропивницькому. Спершу організація займалась проведенням політологічних та соціологічних досліджень, а також політичною освітою молоді. Згодом АПН розширила сфери своєї діяльності, перетворившись на потужний регіональний аналітичний і адвокаційний центр.

 

Нині організація зосереджує свою діяльність у таких напрямках, як просування проєвропейських реформ, протидія корупції, аналіз політики, політична освіта громадян, спостереження за виборами, проведення моніторингових, аналітичних, політологічних та соціологічних досліджень, просування інструментів електронної демократії, а також захист права на мирні зібрання.

 

Так, з 2011 по 2015 роки організація координувала діяльність Всеукраїнської ініціативи «За мирний протест!» у Кіровоградській та Житомирській областях. За період діяльності ініціативи і по цей день у згаданих областях спостерігався один з найвищих рівнів свободи мирних зібрань в Україні. Активістам ініціативи, зокрема, вдалось через суд скасувати неконституційне рішення Олександрійської міськради, яким депутати намагались обмежити право громадян на мирні зібрання. А у місті Кропивницькому вперше в Україні було запроваджено практику повідомлення органів влади про проведення мирних зібрань за допомогою інтернету, причому не тільки через електронну пошту, а і через оприлюднення відповідних новин в інтернет-ЗМІ.

 

У 2013-2014 роках АПН координувала роботу Громадянського партнерства «За відкритість майнових декларацій публічних службовців України» у Кіровоградській області, яке, під керівництвом Transparency International Україна, взялося проконтролювати виконання закону. Перевірці підлягав стиль життя високопосадовців місцевого та центрального рівня. Були перевірені 5 компонентів стилю життя – офіційні доходи службовця, його хобі, подорожі та відпустки, навчання службовця та членів його сім’ї, власність: рухоме й нерухоме майно.

 

У 2014 році АПН, в рамках реалізації проекту по забезпеченню свободи слова в області, АПН створила власний новинний інтернет-портал «Златопіль», який нині став незалежним електронним ЗМІ регіону.

 

Під час виборчих кампаній 2012 і 2014 років організація проводила соціологічні дослідження в місті, а у 2015-му – загальноміський екзит-пол. У 2013 році АПН провела цикл моніторингових досліджень на тему «Відкритість кіровоградського політикуму», результати яких були публічно презентовані громадськості і містили рекомендації для політичних партій.

 

З 2015-го і до 2020 року АПН координувала діяльність коаліції «Прозорі ради» в області, дослідивши місцеві нормативно-правові акти та підписавши Меморандум про співпрацю в просуванні реформ із більш ніж десяти партіями, більшість з яких потрапили до місцевих рад і співпрацювали з громадськістю в питаннях прийняття нормативно-правових актів. Так, у Кропивницькій міськраді 29 із 42 депутатів (включно з трьома секретарями міської ради сьомого скликання) публічно взяли на себе зобов’язання співпрацювати з «Прозорими радами» і АПН.

 

У 2016-му році АПН реалізувала моніторинговий проект «Бюрократії – стоп!», в рамках якого дослідила роботу місцевого ЦНАПу і розробила пропозиції щодо покращення його роботи, які були взяті до уваги керівництвом ЦНАПу.

 

У 2016-му АПН стала одним із ініціаторів створення Громадського партнерства «Рада експертів», в ході роботи якого було прийнято новий регламент міськради, який нині визнаний одним із найкращих в Україні, впроваджено електронні петиції, громадський бюджет, та ряд інших рішень, що зробили раду відкритішою і прозорішою. У 2017-му, за ініціативи АПН, «Рада експертів» реорганізувалась за зразком РПР у коаліцію громадських організацій, в рамках регіонального партнерства РПР. Голова АПН Дмитро Сінченко обраний співголовою «Ради експертів», і тричі поспіль його переобирали на цю посаду.

 

З 2016-го року АПН стала одним із співзасновників і координувала діяльність Всеукраїнського руху проти політичної корупції «Під контролем» в Кіровоградській області, надавши правоохоронним та антикорупційним органам понад 30 корупційних кейсів, частина з яких досі розслідуються. За результатами розгляду цих кейсів було порушено кілька кримінальних справ (зокрема щодо діяльності пов’язаного з кропивницьким міським головою підприємством) та складено кілька адмінпротоколів. Також, після оприлюднення результатів журналістського розслідування на сесії міськради, активістам АПН вдалось домогтися звільнення усього керівництва головного управління ЖКГ міськради.

 

Починаючи із 2015-го року АПН, спільно з ГО "Ексампей", започаткували щорічну Антипремію «Вата року», яка вручається діячам, внесок у антиукраїнську справу яких авторитетне журі у складі відомих громадських діячів, науковців та журналістів Кропивницького визнало найбільшим. За три роки «нагороди» отримували депутати як Верховної, так і місцевих рад, ієрархи РПЦ, журналісти, викладачі, бізнесмени, заклади харчування тощо. Вручення антипремії створює широкий резонанс у суспільстві, тому з кожним роком кількість антиукраїнських заяв чи дій в регіоні суттєво зменшується.

 

У 2017-му році АПН проводила антикорупційний моніторинг проектів рішень та рішень міської ради Кропивницького у рамках проекту "Кропивницька корупція під мікроскопом", який реалізовувася спільно з Центром політико-правових реформ. У рамках діяльності за проектом вдалось значно поліпшити якість проектів рішень Кропивницької міськради та міськвиконкому, зменшивши кількість корупційних ризиків у них, а також вдалось запобігти прийняттю кількох рішень, що могли б негативно вплинути на рівень прозорості міста.

 

У 2017-му році Асоціація реалізувала адвокасі-кампанію за прийняття нової редакції статуту територіальної громади міста Кропивницький разом із додатками - положеннями про інструменти місцевої демократії. В результаті проведеної діяльності активісти АПН увійшли до складу робочої групи з розробки нової редакції статуту при міськраді, запропонували власний проект документу, який і був взятий за основу депутатами та проголосований міською радою.

 

У 2017-му АПН, спільно з Рухом захисту української мови та ВУТ «Просвіта», проводила мовний моніторинг закладів харчування, у ході якого було відвідано всі найпопулярніші заклади міста, проведено оцінку обслуговування на відповідність дотримання мовного законодавства, написано десятки скарг у книгах відгуків та пропозицій, а також на адресу Держпродспоживслужби, подано та виграно судовий позов про захист мовних прав споживача. За результатами моніторингу вдалось покращити якість обслуговування і дотримання мовних прав, а також розроблено та подано проект рішення на розгляд Кропивницької міськради, за який депутати успішно проголосували.

 

У 2017-му році АПН приєдналась до втілення проекту "Прозорі, фінансово здорові і конкурентоспроможні органи місцевого самоврядування в Україні" за підтримки Посольства США, у партнерстві із Міжнародним Центром Перспективних Досліджень. В рамках проекту було виявлено цілий ряд корупційних зловживань органів місцевої влади, про що було написано і опубліковано антикорупційні розслідування. На основі матеріалів журналістів було відкрито ряд кримінальних проваджень. Частину рекомендацій було враховано в роботі Кіровоградської обласної та Кропивницької міської рад.

 

У 2018-му році активісти АПН, спільно з ГО «Антикорупційний штаб», створили та наповнили базу даних інтерактивного інструменту «Приховані інтереси». Цей інструмент може суттєво полегшити життя журналістам-розслідувачам та антикорупційним активістам, адже здатен за кілька секунд аналізувати документи міської ради і виявляти, чиї інтереси в них лобіюються.

 

У 2017-2018 роках АПН, спільно з Центром політичних студій та аналітики «Ейдос», координувала реалізацію проекту «Прозорі комунальні підприємства» у Кіровоградській області, в рамках якого діяльність комунальних підприємств Кропивниччини стала значно прозорішою. Так, завдяки роботі АПН, Кропивницькою міськрадою та Кіровоградською облрадою були прийняті рішення «Про порядок оприлюднення інформації про комунальні підприємства», після чого на сайтах цих органів місцевого самоврядування з’явилась відповідна інформація. Окрім того, ряд бюджетних установ було підключено до он-лайн платформи «Відкритий бюджет». Станом на сьогодні триває робота над створенням наглядових рад при комунальних підприємствах.

 

У 2017-2018 роках АПН, спільно із Українським незалежним центром політичних досліджень, реалізували проект «Електронні петиції. Кропивницький пілот», в ході якого вдалось запровадити практику ефективного використання інструменту «електронні петиції» активістами малих міст Кіровоградської області. Завдяки проекту було створено та успішно подано на розгляд місцевих рад десятки електронних петицій, частина яких була позитивно розглянута.

 

У 2018 році АПН реалізувала два проекти, що сприяють ефективному впровадженню медичної реформи в Кіровоградській області. Так, завдяки проекту «Залучення громадськості до роботи в госпітальних радах: від відкритості до ефективності» (за підтримки Pact) вдалось ввести до всіх новостворених госпітальних рад Кіровоградської області представників громадських організацій, які сьогодні активно сприяють проведенню реформи в регіоні. А завдяки проекту «Медична реформа на Кіровоградщині: з перших кроків, разом з громадськістю до благополучних років», реалізованого спільно з Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій, було здійснено системний моніторинг впровадження медичної реформи в регіоні.

 

У 2018-2019 роках Асоціація Політичних Наук спільно з Прес-клубом реформ, за фінансової підтримки Pact реалізували коаліційний проект «Дорожня Карта Реформ Кропивниччини», який був спрямований на просування порядку денного коаліції громадських організацій «Рада Експертів» та адвокацію нормативно-правових актів, які пропонували громадські організації для Кропивницької міської та обласної рад.

 

З 2018 по 2020 роки АПН реалізувала спільний проект «Прозорі бюджети (Громадський моніторинг місцевих цільових бюджетних програм)». В рамках проекту проводився аналіз ряду місцевих програм в 5 містах (Богуслав, Кропивницький, Тернопіль, Хмільник, Запоріжжя), комплексний порівняльний аналіз отриманих даних, підготовка та презентація рекомендацій до ОМС на основі даних проведеного аналізу. В результаті реалізації проєкту було підвищено рівень прозорості використання бюджетних коштів, рівень якості місцевих цільових програм в містах реалізації проекту, обізнаність та залученість громадян в бюджетні процеси, рівень комунікації між громадськістю та органами місцевого самоврядування.

 

У 2019-2020 роках АПН, спільно з партнерськими організаціями у 5 містах України, реалізувала проект «Дослідження та адвокація прозорості та публічності комунальних підприємств», шляхом проведення дослідження на основі “Методології дослідження прозорості та публічності комунальних підприємств”, та адвокації нормативно-правових актів, які регулюють публічність КП.

 

У 2020 році АПН реалізувала проект «Від якісної комунікації до участі громади у прийнятті рішень». Мета проекту: запровадити процес якісної співпраці народних депутатів Кіровоградської області із виборцями своїх округів, через збільшення кількості відкритих зустрічей та комунікативних заходів між депутатами та різними групами виборців а також через підвищення рівня розуміння повноважень Парламенту у широких верств населення.

Наш проект вирішив дві задачі. По-перше – налагодження комунікації депутатів мажоритарників Кіровоградської області з виборцями їх округів, введення традиції піврічного публічного звітування депутатів перед мешканцями області, допомогти якісно провадити роботу приймалень народних депутатів. По-друге – створення аналітично-інформаційного центру, який би займався роботою по вивченню законопроектів, вивченням громадської думки з їх приводу від цільових груп цих законопроектів, а також організацією зустрічей депутатів від Кіровоградщини з цими цільовими групами, з метою донесення думки громади, до комітетів та фракцій ВР.

 

З 2018 по сьогоднішній день АПН координує діяльність Громадської кампанії «Атестація депутатів місцевих рад» в Кіровоградській області, здійснюючи комплексний та безперервний моніторинг персональної діяльності депутатів Кропивницької міської ради та постійно інформуючи громадськість про діяльність депутатів Кропивницької міської ради.

 

Загалом за участі Асоціації Політичних Наук було проадвокатовано прийняття 35 нормативно-правових актів, серед яких рішення Кропивницької, Новоукраїнської, Знам’янської міських рад та виконкомів, Кіровоградської обласної ради, розпорядження голови ОДА та постанови Верховної Ради України.

Якщо Вам подобається те, що ми робимо, якщо Ви хочете, щоб ми продовжували свою діяльність і збільшували її масштаби, якщо ви хотіли б бути причетними до здійснення позитивних змін у нашому місті, нашій області та нашій державі, допоможіть нам. 

 

З Вашою допомогою ми зможемо більше!

 

Деталі - за посиланням