Загальнонаціональне дослідження громадської думки населення України було проведене Фондом «Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва» спільно з Київським міжнародним інститутом соціологіїз 9 по 18 жовтня 2014 року. Опитування проводилося в 110 населених пунктах у всіх областях України, окрім Автономної Республіки Крим. В період дослідження не було можливості провести опитування у Луганську (відповідно, була збільшена квота інтерв’ю у місті Донецьку). Усього було опитано 2025 респондентів. Похибка вибірки не перевищує 2.2%.
Для порівняння наводяться дані загальнонаціонального опитування, проведеного Фондом «Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва» разом із Київським міжнародним інститутом соціології напередодні парламентських виборівз 18 вересня по 4 жовтня 2012 року. Опитування проводилося в 111 населених пунктах у всіх областях України та Автономній Республіці Крим за квотною вибіркою, що репрезентує доросле населення України. Усього було опитано 2043 респонденти. Похибка вибірки не перевищує 2.2%.
Опитування були проведені у рамках проекту Громадський соціологічний консорціум за фінансової підтримки програми МАТРА Посольства Нідерландів в Україні та Європейського Союзу .
- У парламентських виборах 26 жовтня 2014 планують брати участь безумовно 55% опитаних, ще 24% не виключають таку можливість (із них скоріше так – 19%, скоріше ні – 5%), 20% точно не прийдуть.
- Існують істотні регіональні відмінності у готовності виборців прийти на виборчі дільниці. Найбільший відсоток тих, хто висловив готовність взяти участь у голосуванні, – у Західному (90%) та Центральному (82%) регіонах, дещо менша готовність до участі у виборах – у Південному (74%) та Східному (73%) регіонах, а на Донбасі, на територіях, які контролює Україна, – 57%.
- Основною причиною відмови від участі у виборах є, як і зазвичай, те, що громадяни не бачать партії чи кандидата, за яких було б варто проголосувати, – про це сказало 35% тих, хто не збирається голосувати. Як і два роки тому, 20% пояснює свою неучасть у виборах тим, що їхнє життя від виборів ніяк не залежить. Разом із тим, порівняно з виборами 2012 року, більш ніж удвічі зменшився відсоток тих, хто пояснював свою відмову від участі у виборах недовірою до чесності проведення виборів (з 25% до 13%), зменшилася й кількість тих, хто вважає, що вибори нічого не змінять (з 19% до 13%). Натомість значно зросла (з 9% до 15%) кількість тих, у кого не буде можливості проголосувати, причому дві третини таких виборців становлять жителі окупованих територій Донбасу.
- Основним мотивом, що спонукає українців до участі у виборах, стабільно є відчуття свого громадянського обов’язку (57%). І, теж стабільно, на другому місці серед причин участі у виборах – побоювання, що хтось інший зможе скористатися голосом за відсутнього (28%). А от позитивний мотив – що «серед партій та кандидатів є ті, кого хочеться підтримати» – є головною спонукою участі у виборах лише для 17.5%.
- На період проведення опитування третина виборців (32%), які збиралися взяти участь у виборах, не визначилися, за кого голосуватимуть. Поки що серед тих, хто має намір іти на вибори, виборчий бар’єр перетинають: Політична партія «Блок Петра Порошенка» – 20,5%, Радикальна партія Олега Ляшка – 8,6%, Політична партія «Народний фронт» – 6,8%, Політична партія «Об’єднання «Самопоміч» – 5,8% і, майже впритул до бар’єру – 4,7% – Політична партія Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина». Водночас очевидно, що 32% тих, хто має намір іти на вибори – це значний резерв для зростання рейтингів партій, і виборчий бар’єр може перетнути 7–8 політичних сил.
- Якби проголосували лише ті, хто вже зараз визначився з вибором, до Верховної Ради потрапило б 7–8 політичних сил: Блок Петра Порошенка (30,4%), Радикальна партія Олега Ляшка (12,9%), партія «Народний фронт» (10,8%), Об’єднання «Самопоміч» (8,5%), партія «Батьківщина» (7,5%), Партія Сергія Тігіпка «Сильна Україна» (5,6%), партія «Опозиційний блок» (5,9%) та, можливо, партія «Громадянська позиція» (4.8%). Водночас голоси тих 32%, хто не визначився, можуть розподілитися й в інший спосіб.
- Існують істотні регіональні відмінності у підтримці різних політичних сил, деякі з яких долають прохідний бар’єр в одних регіонах і не мають підтримки в інших. Партію «Народний фронт» підтримують 12% у Західному регіоні, 7% – у Центральному, 5% – у Східному, а у Південному – 4% і 1% на Донбасі; так само і Партію «Самопоміч» на Заході підтримують 9%, у Центрі – 6%, а на Півдні та Сході – по 4% і 1% на Донбасі; партія «Громадянська позиція» має прохідний бал у Західному, Центральному та Східному регіонах (відповідно, 5%, 5% і 6%) і жодної підтримки на Донбасі. Партія «Сильна Україна», навпаки, має високий рейтинг у Південному регіоні (17%) і на Донбасі (8%), і не долає виборчий бар’єр на Сході (3%), Центрі (2%) і на Заході (менше 1%). Аналогічно і Партія «Опозиційний блок»: істотна підтримка на Сході та Донбасі (по 11%), незначна – на Півдні (3%) і майже відсутня – у Центральному та Західному регіонах (менше 1%). Підтримка партії «Батьківщина» більш рівномірна: по 5% у Західному та Центральному регіонах, 6% – у Східному регіоні, 4% – у Південному, але повна відсутність підтримки на Донбасі. Комуністична партія долає виборчий бар’єр лише в одному регіоні – на Донбасі (11%), в решті регіонів має від 0% (у Західному регіоні) до 4% на Півдні. Долають виборчий бар’єр в усіх регіонах поки що лише дві політичні сили. Блок Петра Порошенка набирає 25% у Західному регіоні, 21% – у Центральному, 22% – у Південному, 14% – у Східному і 18% на Донбасі. Радикальна партія Олега Ляшка має 12% у Західному регіоні, 9% – у Центральному, 7% – у Південному, 5% – у Східному регіоні і стільки ж – на Донбасі. Усі відсотки вирахувано у відношенні до тих, хто висловив готовність узяти участь у голосуванні.
- В усіх регіонах значна частина тих, хто готовий піти на вибори, ще не визначилася, за кого віддати свій голос: у Західному регіоні – 21%, Центральному – 37%, Південному – 25%, Східному – 39%, на Донбасі – 39%. Усі відсотки вирахувано у відношенні до тих, хто висловив готовність узяти участь у голосуванні.
- Істотні вікові особливості мають дві політичні сили. Комуністична партія України долає виборчий бар’єр лише серед виборців віком за 60 років (у віковій групі 60-69 років – 6% і серед виборців старших 70 років – 8%). Радикальна партія Олега Ляшка, навпаки, має найбільшу підтримку серед наймолодших виборців до 30 років (14%) і значно меншу – в інших вікових групах (5–8%), знову зростаючи серед виборців старших 70 років (11%). Усі відсотки вирахувано у відношенні до тих, хто висловив готовність узяти участь у голосуванні.
- Серед тих виборців, які вже визначилися зі своїм вибором, впевненість у його незмінності досить висока: 64% виборців відповіли, що свого вибору не змінять, втім, 31% ще можуть своє рішення змінити (і цей відсоток приблизно однаковий в електораті різних політичних сил).
- Головними чинниками вибору, як в будь-якій виборчій кампанії, є програма, ідеї, пропозиції (49%) та лідери партій (44%). Порівняно з попередніми парламентськими виборами різко зросла мотивуюча роль лідерів (у 2007 році на цей чинник вказували 28% виборців, у 2012-му – 26%).
- Існують певні відмінності у мотивації голосування за різні політичні сили. Так, пролідерська мотивація особливо виражена у підтримці Радикальної партії Олега Ляшка (на лідера орієнтується 54% електорату цієї партії), партії «Народний фронт» (53%), «Батьківщини» (49%), «Сильної України» Сергія Тігіпко (50%). Переконання, що саме ця політична сила виражає їхні інтереси, найбільше виявилася виражена у виборців Комуністичної партії (44%) та партії «Опозиційний блок» (40%), а також «Самопомочі» (35%). Підтримка політичної партії з тієї причини, що вона має добрі шанси на перемогу, найбільше проявилася серед виборців Блоку Петра Порошенка, а голосування за певну партію як за «найменше зло» найбільше представлено серед електорату партії «Опозиційний блок» (20%) та «Самопомочі» (16%).
- Головними очікуваннями виборців, які вони пов’язують з обраними партіями, виявилося: по-перше, що ця партія має найкращу стратегію розвитку країни (28,5%), по-друге, що обрана партія ухвалюватиме закони в інтересах простих людей (26%), по-третє, що партія має найкращу команду професіоналів, здатних забезпечити розвиток і порядок у державі. Цікаво, що перше і трете (стратегія і команда професіоналів) вважають найголовнішим для партій і опитані експерти.
- Виявилися деякі відмінності в очікуваннях виборців від партій, за які вони готові проголосувати. Виборці Радикальної партії Олега Ляшка більш, ніж прихильники інших партій, очікують, що саме ця партія зможе домогтися подолання корупції (31%) і що кандидати від цієї партії не будуть задіяні у корупції (18%). Підвищені очікування щодо протидії корупції очікують від своєї партії і виборці «Громадянської позиції» Анатолія Гриценка. Прихильники «Народного фронту» вважають, що саме ця партія має найкращу команду професіоналів (35%) і що саме ця партія зможе протистояти агресії Росії (21%). У професійності команди своєї партії впевнені і виборці «Сильної України» Сергія Тігіпка (31%). Прихильники партії «Батьківщина» вважають, що саме ця партія ухвалюватиме закони в інтересах простих людей (42%). Того самого – рішень в інтересах простих людей – очікує й 46% виборців Комуністичної партії, які, до того ж, ще покладають на комуністів сподівання (52%), що КПУ зможе зупинити війну й домогтися миру на Сході мирним шляхом. Аналогічні й очікування виборців партії «Опозиційний блок» – ухвалення законів в інтересах простих людей (45%) та припинення війни шляхом переговорів (20%). Виборці «Самопомочі» цінять те, що у списках цієї партії є «свіжа кров» – принципово інші політики (20%), і певні, що кандидати від цієї партії не будуть задіяні в корупції (20%). Нарешті, очікування виборців партії «Блок Петра Порошенка» відрізняють від решти сподівання, що саме ця партія зможе стати центром, навколо якого об’єднаються інші політичні сили (16%).
- З повним списком партії, за яку мають намір проголосувати, ознайомилися лише 24% виборців, ще 19% – з кандидатами в можливій «прохідній» частині, 11% – з першими 10 кандидатами, 28% – лише з першою п’ятіркою, а 17% взагалі зі списком обраної партії не ознайомлені. Найгірше ознайомлені зі списком обраної партії виборці КПУ, з яких 35% списки не вивчали зовсім і ще 24% знають лише першу п’ятірку, та виборці «Сильної України» Тігіпка, з яких не знають зовсім списку 33% і ще 25% знають лише першу п’ятірку. А найкраще ознайомлені зі списком обраної партії виборці партії «Батьківщина», серед яких 32% ознайомилися зі списком повністю, а зовсім не знайомі лише 5%.
- Попри недостатнє знайомство зі списками обраних партій, більшість виборців цими списками задоволені: або повністю (40.5%), або за винятком декількох осіб (28%). Найбільше задоволені списками обраних партій виборці «Батьківщини», де списками повністю задоволені 58%, та «Самопомочі» – 61%.
- Більшість виборців – 56% – вважають, що обрана ними партія повинна підтримувати Президента і після виборів увійти до пропрезидентської більшості. Найбільше схильні до такої позиції, звісно, виборці Блоку Петра Порошенка та більшість виборців «Народного фронту (68%) та «Самопомочі» (55%). Майже навпіл діляться думки виборців «Батьківщини», Радикальної партії Олега Ляшка та «Громадянської позиції»: половина з них вважає, що обрана партія повинна об’єднатися в пропрезидентській більшості, а половина вважає, що треба ситуативно підтримувати Президента, не входячи формально у більшість. А от більшість виборців Комуністичної партії та Опозиційного блоку бачать обрані партії в опозиції до Президента.
- Серед тих, хто збирається іти на вибори, знають усіх кандидатів на окрузі 5%, багатьох – 12%, кількох головних – 23%, лише одного, за якого голосуватимуть, – 6%, не знають нікого – 47% (напередодні виборів 2012 року таких було 34%).
- Остаточно визначилися з голосуванням за кандидата по своєму виборчому округу 16% виборців, ще 18% загалом визначилися, але їхнє рішення не остаточне, а 55% не вирішили зовсім. У 2012 році визначеність була більшою: за місяць до виборів 29% знали, за кого голосуватимуть, не знали зовсім – 45%.
- Більшість населення – 53% – вважають, що обраний від округу депутат повинен у Верховній Раді в першу чергу вирішувати питання свого округу, ще 18% певні, що головне завдання мажоритарного депутата – допомагати конкретним виборцям свого округу, і лише 18% вважають, що обраний на окрузі депутат повинен в основному займатися законотворчою діяльністю.
- Для тих, хто визначився із голосуванням за кандидата по мажоритарному округу, найбільше важить особистість кандидата (33%), його можливості у майбутньому вирішувати проблеми округу (33%) та належність до партії, за яку виборець збирається проголосувати (28%). Якщо порівняти з виборами 2012 року, то різко зріс особистісний чинник (з 15% до 33%) та здатність вирішувати проблеми округу (з 16% до 33%).
- Лише 14% виборців зазначили, що той кандидат, за якого вони ладні проголосувати, працював на окрузі вже кілька років, ще 5% зазначили, що обраний кандидат почав працювати на окрузі з ннішього року, але до початку виборчої кампанії, 7% – з початком виборчої кампанії, 7% зазначили, що обраний ними кандидат не працював і не працює на окрузі, а 67% виборців нічого про активність депутатів на окрузі сказати не змогли (у 2012 році таких було менше – 49%).
- Не готові продати свій голос на виборах 87% населення (на виборах 2012 року –83%). Готові продати свій голос на виборах 8% населення (1% – за будь-яку суму, 4% – якщо сума влаштовуватиме, і ще 3% – якщо заплатить той кандидат чи партія, за яку у будь-якому разі збиралися голосувати). Водночас однозначно засуджують продаж голосів 67,5% населення (у 2012 році – 53%), ще 21% загалом ставляться до цього негативно, але з розумінням – «усякі у людей бувають ситуації» (у 2012 році «розуміння» було більше – 32%), а 7% ставляться до продажу голосів позитивно, як до «способу людям дещо заробити» (у 2012 – 10%).
- Лише 3% населення зазначили, що на їхніх округах кандидати роздавали продуктові пайки та інші подарунки (на виборах 2012 року – 10%).
- Більшість населення – 54% – впевнені у чесності виборів (11% вважають, що вони взагалі пройдуть без підтасувань і ще 43% припускають, що будуть окремі порушення, які не вплинуть на загальний результат). На виборах 2012 року в чесність виборів вірили значно менше – 43% населення. Припускають, що результати можуть бути підтасовані 21% (31% у 2012 році), а 12 % певні, що все обов’язково буде підтасоване (у 2012 році – 16%). Найбільш песимістично розцінюють чесність виборів ті, хто взагалі не збирається брати в них участі (серед тих, хто не піде на вибори, 36% певні, що все буде підтасоване).
- Вже традиційно більшість населення вважає, що найбільш корисними на виборах є міжнародні західні спостерігачі (так вважали 40% населення на виборах 2007 року, 49% у 2012-му і 48% у 2014 році). Теж традиційно на другому місці за рівнем визнання йдуть спостерігачі від громадських організацій (їх корисність визнавали 35% у 2007 р., 38% у 2012 р. і 39% у 2014 р.), корисними спостерігачів від партій вважали, відповідно, 34%, 32% і 28.5% А от визнання корисності спостерігачів від країн СНД (Росії, Білорусі та ін.), яка і раніше була невисокою, впала вдвічі: у 2007 році корисність спостерігачів СНД визнавали 20%, у 2012 році – 22%, а напередодні виборів-2014 – лише 13%. Змінилося й ставлення до спостерігачів загалом: у 2007 році 21% населення вважали, що від усіх спостерігачів немає жодної користі, у 2012 році такі думки поділяли 19%, а у 2014 році – 16%.
- На думку більшості населення, партії для перемоги на виборах потрібно мати насамперед кваліфіковану команду (так вважають 42% населення), мати нові ідеї і нових людей (28%) та успішну попередню діяльність. Порівняно з попередніми парламентськими виборами в уявленнях людей про чинники успіху партії різко впала значимість гарної виборчої програми (у 2007 році її вважали істотним чинником 37% населення, у 2012 р. – 30%, у 2014 р. – лише 16%).
- У суспільстві дещо переважає думка, що голосування на виборах дає людям можливість впливати на рішення, які ухвалює влада (повністю та переважно згодні 52% населення опитаних, повністю та переважно не згодні – 36%), і що вибори змушують політиків відстоювати інтереси виборців (повністю та переважно згодні 49% опитаних, повністю та переважно не згодні – 40%).
- Більшість населення (42%) не сподівається, що політики поводитимуться етично під час виборчої кампанії, в етичності політиків під час виборів упевнені 36%.
- Більшість населення (58%) впевнена у таємності виборчого голосування (не впевнені – 27%).
- Більшості населення (57%) важко зрозуміти, які саме позиції обстоюють різні партії (не важко це для 28%). Причому не розуміють це виборці різних партій: Опозиційного блоку (65%), Блоку Петра Порошенка (61%), «Сильної України» Сергія Тігіпка (58%), Радикальної партії Олега Ляшка (57%), КПУ (55%), «Батьківщини» (53%), «Самопомочі» (50%).
- Напередодні виборів-2014 43% населення схильні вважати, що вибори зможуть поліпшити ситуацію в Україні, 32% вважають, що вибори нічого не змінять, а 7% певні, що вибори лише погіршать ситуацію. У цьому питанні громадська думка істотно відрізняється від більш песимістичних настроїв напередодні парламентських виборів 2012 року, коли лише 23% населення сподівалися на поліпшення ситуації внаслідок виборів, а 48% населення вважали, що вибори нічого не змінять.
- Вже стабільно перед парламентськими виборами більш як третина населення вважає, що їх особиста участь у виборах Верховної Ради чи відмова від участі у виборах ніяк не вплине на майбутнє України.
- Лише 6% населення відповіли, що залучені до активної громадської діяльності (у травні цього року таких було 8%).
- Лише 3% населення під час виборчої кампанії агітували на громадських засадах (безкоштовно) за якусь партію чи кандидата. Щоправда, ще 4% були б готові це робити, але їм ніхто цього не пропонував, а 90% цього не робили і не збираються.
- Лише 0,5% населення давали гроші на якусь політичну партії чи для когось із кандидатів, ще 1% хотіли це зробити, але до них ніхто не звертався, а 98% гроші партіям та кандидатам не давали і не збираються це робити.
Парламентські вибори-2014:
електоральні настрої населення України та їх динаміка
Чи збираєтеся Ви взяти участь у виборах до Верховної Ради, які мають відбутися 26 жовтня 2014 року?
|
Жовтень 2012 |
Жовтень 2014 |
Безумовно, так |
56,7 |
54,6 |
Скоріше, так |
21,3 |
18,8 |
Скоріше, ні |
3,8 |
4,8 |
Точно, ні |
13,9 |
20,4 |
ВАЖКО СКАЗАТИ |
4,3 |
1,5 |
Якщо Ви не збираєтесь брати участі у виборах, то чому? Оберіть, будь ласка, не більше двох причин. НЕ БІЛЬШЕ ДВОХ ВАРІАНТІВ ВІДПОВІДІ (% до тих, хто не збирається брати участь у виборах)
|
Жовтень 2012 |
Жовтень 2014 |
У мене не буде такої можливості (проживаю не за місцем реєстрації, у день голосування буду зайнятий тощо) |
8,8 |
15,1 |
Мені байдужі ці вибори, бо моє життя від них аж ніяк не залежить |
20,4 |
20,3 |
Я не бачу жодного кандидата чи партію, за яких було б варто голосувати |
30,7 |
34,9 |
Вибори нічого не змінять, бо Верховна Рада насправді нічого не вирішує |
19,1 |
13,1 |
Мене взагалі не цікавить політика |
16,3 |
11 |
Не вірю, що вибори будуть проведені чесно |
25,4 |
12,6 |
Інше |
5,3 |
9 |
ВАЖКО СКАЗАТИ |
4,1 |
9,2 |
Якщо Ви збираєтеся брати участь у виборах, то чому? Оберіть, будь ласка, не більше двох причин. НЕ БІЛЬШЕ ДВОХ ВАРІАНТІВ ВІДПОВІДІ (% до тих, хто збирається взяти участь у виборах)
|
Жовтень 2012 |
Жовтень |
Участь у виборах — обов’язок кожного громадянина |
57,2 |
57,0 |
Я звик до участі у виборах |
18 |
14,9 |
Серед кандидатів та партій є ті, яких мені хотілося б підтримати |
17,3 |
17,5 |
Участь у виборах — це можливість вплинути на ситуацію у моєму місті (селі) |
14 |
13,0 |
Не хочу, щоб моїм голосом скористався хтось інший |
26 |
27,9 |
Мені цікаво узяти участь у цих «змаганнях» — хто переможе? |
2,9 |
2,1 |
Інше |
0,5 |
1,1 |
ВАЖКО СКАЗАТИ |
2,1 |
5,2 |
Якщо Ви братимете учать у голосуванні, то за яку партію проголосуєте?
|
% до тих, хто візьме участь у виборах |
% до тих, хто вже визначився з вибором |
Радикальна Партія Олега Ляшка |
8,6 |
12,9 |
Партія "Солідарність жінок України" |
0,4 |
0,5 |
Політична партія "Інтернет партія України" |
0,35 |
0,6 |
Політична партія "Опозиційний блок" |
3,6 |
5,9 |
Політична партія "НАРОДНИЙ ФРОНТ" |
6,8 |
10,8 |
Політична Партія "5.10" |
0,1 |
0,2 |
ПОЛІТИЧНА ПАРТІЯ "ВСЕУКРАЇНСЬКЕ АГРАРНЕ ОБ'ЄДНАННЯ "ЗАСТУП" |
1,0 |
1,4 |
Партія "ВІДРОДЖЕННЯ" |
0,2 |
0,3 |
Політична партія "НОВА ПОЛІТИКА" |
0,2 |
0,3 |
Політична партія "Єдина Країна" |
0,2 |
0,3 |
Політична партія "Сила Людей" |
0,0 |
0,0 |
Політична партія Всеукраїнське об'єднання "Свобода" |
2,0 |
3,1 |
Політична партія "Національна Демократична партія України" |
0,1 |
0,1 |
Комуністична партія України |
2,8 |
4,1 |
Політична партія "Об'єднання "САМОПОМІЧ" |
5,8 |
8,5 |
Політична партія ВСЕУКРАЇНСЬКЕ ПОЛІТИЧНЕ ОБ'ЄДНАННЯ "УКРАЇНА - ЄДИНА КРАЇНА" |
0,3 |
0,4 |
Політична партія "ПРАВИЙ СЕКТОР" |
1,25 |
1,9 |
ПОЛІТИЧНА ПАРТІЯ "УКРАЇНА МАЙБУТНЬОГО" |
0,15 |
0,2 |
Ліберальна партія України |
0,0 |
0,0 |
Партія Зелених України |
0,0 |
0,0 |
Українська партія "Зелена планета" |
0,3 |
0,5 |
ПАРТІЯ "БЛОК ПЕТРА ПОРОШЕНКА" |
20,5 |
30,4 |
Політична партія "Сила і Честь" |
0,0 |
0,0 |
Політична партія Конгрес Українських Націоналістів |
0,0 |
0,0 |
Партія Сергія Тігіпка "Сильна Україна" |
3,75 |
5,6 |
Політична партія Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" |
4,7 |
7,5 |
Політична партія "Громадянська позиція (Анатолій Гриценко)" |
3,3 |
4,8 |
ПОЛІТИЧНА ПАРТІЯ "БЛОК ЛІВИХ СИЛ УКРАЇНИ" |
0,0 |
0,1 |
Політична партія Громадянський рух України |
0,0 |
0,1 |
ЗАКРЕСЛИВ БИ ВСІ ПАРТІЇ/ЗІПСУВАВ БИ БЮЛЕТЕНЬ |
1,15 |
- |
НЕ БРАВ БИ УЧАСТІ У ГОЛОСУВАННІ |
- |
- |
ВАЖКО СКАЗАТИ/НЕ ЗНАЮ |
32,2 |
- |
Наскільки Ви впевнені, що голосуватимете саме за цю партію?
|
Жовтень 2012 |
Жовтень 2014 |
Повністю впевнений і свого вибору не зміню |
53,4 |
63,6 |
Загалом впевнений, але ще можу змінити своє рішення |
22,9 |
30,6 |
Зовсім не впевнений |
4 |
4,2 |
ВАЖКО СКАЗАТИ |
19,8 |
1,7 |
А чому Ви схильні проголосувати саме за цю партію (блок)? Оберіть, будь ласка, не більше двох причин.НЕ БІЛЬШЕ ДВОХ ВАРІАНТІВ ВІДПОВІДІ
|
Липень 2007 |
Жовтень 2012 |
Жовтень 2014 |
Мені подобається їхня програма, ідеї, пропозиції |
41,4 |
37,4 |
48,6 |
Мені подобаються їхні лідери |
28,3 |
26 |
43,8 |
Ця партія має добрі шанси на перемогу |
12,8 |
10,2 |
15,3 |
Ця партія виражає інтереси таких людей, як я |
22,6 |
21,5 |
25,7 |
Цю партію підтримують авторитетні для мене люди |
5,5 |
3,7 |
5,4 |
Я за цю партію голосував на минулих парламентських виборах |
19,8 |
9,3 |
6,5 |
У списку цієї партії є люди, яких я хотів би підтримати |
– |
4,6 |
11,6 |
Принаймні у порівнянні з іншими ця партія (блок) є «меншим злом» |
17,7 |
11,8 |
7,8 |
Загалом я обрав цю партію (блок) випадково |
0,9 |
0,9 |
0,6 |
Інше |
0,7 |
2,7 |
1,7 |
ВАЖКО СКАЗАТИ |
0,9 |
19,7 |
2,2 |
А які саме очікування у першу чергу Ви пов’язуєте з цією партією, голосуючи за неї на виборах? НЕ БІЛЬШЕ ТРЬОХ ВАРІАНТІВ ВІДПОВІДІ
|
Жовтень 2014 |
Ця партія має найкращу стратегію майбутнього розвитку країни |
28,5 |
Ця партія зможе стати центром, навколо якого об’єднаються інші політичні сили |
9,2 |
Ця партія має найкращу команду професіоналів, здатних забезпечити розвиток i порядок у державі |
18,6 |
Ця партія прийматиме закони в інтересах простих людей |
25,8 |
Ця партія зможе подолати розкол України |
9,8 |
Ця партія буде послідовно вести країну до членства в Європейському союзі |
10,9 |
Ця партія зможе добитися подолання корупції |
15,7 |
Ця партія бачить реальні шляхи подолання економічної кризи i забезпечення економічного зростання |
12,3 |
Ця партія зможе зупинити війну й добитися миру на Сході шляхом переговорів |
12,2 |
Впевнений, що кандидати від цієї партії не будуть задіяні в корупції та інших непорядних вчинках |
7,7 |
У списку цієї партії є справді «свіжа кров» - принципово інші політики |
6,8 |
Ця партія найкраще втілює те, за що стояв Євромайдан |
4,3 |
Ця партія буде вести Україну до НАТО |
1,2 |
Ця партія зможе протистояти агресії Росії та досягти військової перемоги над сепаратистами |
3,3 |
Ця партія забезпечить зняття депутатських привілеїв та недоторканості |
4,6 |
Ця партія забезпечить реформування системи правоохоронних органів |
2,1 |
Ця партія розуміє першочергове значення гуманітарних проблем (мова, культура) |
1,7 |
Кандидати від цієї партії, якщо буде треба, зможуть і фізично надавати стусанів противнику |
0,6 |
Інше |
0,6 |
ВАЖКО СКАЗАТИ / НЕ ЗНАЮ |
3,8 |
Чи ознайомились Ви зі списком кандидатів від партії, за яку хотіли б проголосувати? ТІЛЬКИ ОДНА ВІДПОВІДЬ
|
Серпень 2012 |
Жовтень 2014 |
Так, ознайомився з усім списком |
13,9 |
24,3 |
Ознайомився із списком кандидатів, які, на мою думку, входять у «прохідну» частину |
12,7 |
18,7 |
Так, але зі списком перших 10 кандидатів |
7,1 |
11,0 |
Так, але лише з першою п’ятіркою кандидатів |
26,0 |
27,7 |
Ні, зі списком не ознайомився зовсім |
39,1 |
16,6 |
ВАЖКО СКАЗАТИ / НЕ ЗНАЮ |
1.2 |
1,6 |
Чи задовольняє Вас список кандидатів від партії, за яку Ви хотіли б проголосувати?ТІЛЬКИ ОДНА ВІДПОВІДЬ
|
Серпень 2012 |
Жовтень 2014 |
Так, повністю задовольняє |
35,7 |
40,5 |
Задовольняє за винятком декількох осіб |
15,4 |
27,7 |
У більшості список не задовольняє |
1,1 |
3,1 |
Задовольняє лише перша п’ятірка |
5,4 |
7,2 |
Список не задовольняє зовсім |
0,2 |
0,7 |
Не ознайомлений із списком кандидатів |
27,7 |
14,3 |
ВАЖКО ВІДПОВІСТИ |
14,7 |
6,5 |
Як Ви вважаєте, яку позицію по відношенню до Президента Петра Порошенка повинна зайняти партія, за яку Ви готові проголосувати? ТІЛЬКИ ОДНА ВІДПОВІДЬ
|
Жовтень 2014 |
Підтримувати Президента, намагатися утворити пропрезидентську більшість |
56,4 |
Ситуативно підтримувати, але формально не входити у пропрезидентську більшість |
23,0 |
Бути в опозиції до Президента |
12,9 |
ВАЖКО СКАЗАТИ |
7,7 |
Чи знаєте Ви кандидатів у депутати по Вашому виборчому округу? ТІЛЬКИ ОДНА ВІДПОВІДЬ
|
Жовтень 2012 |
Жовтень 2014 |
Так, знаю усіх |
5,7 |
5,4 |
Знаю багатьох |
12,7 |
12,1 |
Знаю кількох головних |
29,7 |
23,3 |
Знаю одного, за кого буду голосувати |
10,6 |
5,7 |
Не знаю нікого |
36,3 |
47,2 |
ВАЖКО СКАЗАТИ |
5 |
6,2 |
Чи Ви вирішили, за кого з кандидатів будете голосувати у Вашому виборчому округу? (% до тих, хто братиме участь у виборах)
ТІЛЬКИ ОДНА ВІДПОВІДЬ
|
Жовтень |
Жовтень 2014 |
Так, вже вирішив, і моє рішення остаточне |
27 |
15,9 |
Вирішив, але рішення не остаточне |
16,3 |
18,3 |
Ще не вирішив |
46 |
54,8 |
У виборах взагалі брати участь не збираюся |
1,4 |
0,4 |
ВАЖКО СКАЗАТИ |
9,4 |
10,7 |
Якщо Ви вирішили, за кого голосувати у мажоритарному окрузі, то що вплинуло на Ваш вибір? (вкажіть не більше 3-х основних причин) НЕ БІЛЬШЕ ТРЬОХ ВАРІАНТІВ ВІДПОВІДІ (% до тих, хто визначився з голосуванням за кандидата у мажоритарному окрузі)
|
Жовтень 2012 |
Жовтень 2014 |
Кандидат належить до тієї ж партії, за яку я збираюсь проголосувати |
29,9 |
28,2 |
Він знає, які реформи і як треба проводити в Україні |
9,7 |
22,5 |
Він має можливості у майбутньому вирішувати проблеми нашого округу |
16 |
33,5 |
Він мені подобається як особистість |
14,6 |
33,3 |
Він вже багато зробив для нашого округу |
9,7 |
19 |
Він успішна людина, яка завжди у своєму житті досягала цілі |
7 |
13,2 |
Він добре проявив себе на Євромайдані |
- |
3,5 |
Знаю, що він – чесна людина, не причетна до корупції |
7 |
14,4 |
Він добре проявив себе у військових діях на Сході |
- |
1,5 |
Мені порадили за нього проголосувати люди, яким я довіряю |
3,8 |
4,5 |
Він надає конкретну допомогу людям (пайки, гроші, інша допомога) |
2,2 |
3,9 |
Мені обіцяли заплатити, якщо я за нього проголосую |
0,1 |
0 |
Інше |
2,4 |
0,8 |
ВАЖКО СКАЗАТИ |
37,1 |
5,3 |
Чи працював цей кандидат, за якого Ви збираєтеся проголосувати, на Вашому окрузі раніше, чи почав працювати лише під час виборчої кампанії? ТІЛЬКИ ОДНА ВІДПОВІДЬ
|
Жовтень 2012 |
Жовтень 2014 |
Кандидат працює на нашому окрузі вже кілька років |
18 |
13,6 |
Кандидат почав працювати на окрузі з цього року, але ще до офіційного початку виборчої кампанії |
8,5 |
5,4 |
Кандидат почав працювати на окрузі з початком виборчої кампанії |
12,6 |
6,6 |
Кандидат не працював і не працює на окрузі |
12,1 |
7,1 |
НЕ ЗНАЮ, ВАЖКО СКАЗАТИ |
48,9 |
67,4 |
Чим, на Вашу думку, повинен насамперед займатися у Верховній Раді депутат, обраний від вашого округу? ТІЛЬКИ ОДНА ВІДПОВІДЬ
|
Жовтень 2012 |
Жовтень 2014 |
Вирішувати питання свого округу |
41,0 |
55,3 |
Допомагати конкретним виборцям свого округу |
32,7 |
18 |
Займатися в основному законотворчою діяльністю |
21,8 |
17,9 |
Інше |
0,9 |
1,1 |
ВАЖКО ВІДПОВІСТИ |
3,6 |
7,7 |
Як Ви вважаєте, що насамперед потрібно партії для перемоги на виборах? (зазначте не більше двох основних чинників). НЕ БІЛЬШЕ ДВОХ ВАРІАНТІВ ВІДПОВІДІ
|
Червень-липень 2007 |
Серпень 2012 |
Жовтень 2014 |
Гарна виборча програма |
37,2 |
29,9 |
16,3 |
Наявність відомих лідерів |
23,4 |
20,0 |
17,2 |
Потужний адміністративний ресурс |
9,7 |
10,0 |
6,6 |
Великі фінансові можливості |
18,3 |
23,7 |
12,7 |
Наявність кваліфікованої команди |
32,8 |
35,8 |
42,1 |
Доступ до засобів масової інформації |
11,8 |
5,3 |
8 |
Наявність нових ідей і людей |
– |
21,6 |
27,6 |
Успішна попередня діяльність |
25,0 |
22,9 |
26 |
Застосування брудних методів до суперників |
1,2 |
1,3 |
1 |
Інше |
1,6 |
1,1 |
1,8 |
ВАЖКО СКАЗАТИ |
7,1 |
4,8 |
8,3 |
Чи роздавали кандидати на Вашому окрузі продуктові пайки чи інші подарунки виборцям?
|
Жовтень 2012 |
Жовтень 2014 |
Так |
9,5 |
3,4 |
Ні |
74,3 |
79,2 |
НЕ ЗНАЮ, ВАЖКО СКАЗАТИ |
16,1 |
17,4 |
Зараз зачитаю Вам деякі твердження, які стосуються виборів в Україні. Наскільки Ви згодні з кожним із них?
Голосування на виборах дає людям можливість вплинути на рішення, які ухвалює влада
|
Липень 2007 |
Жовтень 2012 |
Жовтень 2014 |
Повністю згодний |
16,4 |
17,2 |
12,6 |
Переважно згодний |
35,1 |
34,2 |
39,0 |
Переважно не згодний |
21,5 |
19,6 |
17,9 |
Зовсім не згодний |
14,6 |
21,6 |
18,3 |
ВАЖКО СКАЗАТИ |
12,3 |
7,4 |
12,2 |
Вибори змушують політиків відстоювати інтереси виборців
|
Липень 2007 |
Жовтень 2012 |
Жовтень 2014 |
Повністю згодний |
14,3 |
15,0 |
12,3 |
Переважно згодний |
34,9 |
34,7 |
36,4 |
Переважно не згодний |
21,3 |
21,9 |
19,3 |
Зовсім не згодний |
15,8 |
20,7 |
20,2 |
ВАЖКО СКАЗАТИ |
13,7 |
7,7 |
11,8 |
Важко зрозуміти, які саме позиції обстоюють різні партії
|
Липень 2007 |
Жовтень 2012 |
Жовтень 2014 |
Повністю згодний |
19,5 |
17,4 |
25,4 |
Переважно згодний |
32,6 |
41,6 |
31,4 |
Переважно не згодний |
21,2 |
24,1 |
19,3 |
Зовсім не згодний |
8,6 |
7,7 |
8,8 |
ВАЖКО СКАЗАТИ |
18,2 |
9,2 |
15,0 |
Я впевнений у таємності голосування на виборах і у тому, що ніхто не довідається, як я проголосував
|
Липень 2007 |
Жовтень 2012 |
Жовтень 2014 |
Повністю згодний |
20,4 |
21,8 |
22,9 |
Переважно згодний |
30,6 |
39,4 |
35,4 |
Переважно не згодний |
19,1 |
16,1 |
16,0 |
Зовсім не згодний |
12,0 |
11,9 |
11,2 |
ВАЖКО СКАЗАТИ |
17,8 |
10,7 |
15,8 |
Політики і політичні партії будуть поводитися етично під час виборчої кампанії
|
Липень 2007 |
Жовтень 2012 |
Жовтень 2014 |
Повністю згодний |
8,1 |
7,7 |
5,8 |
Переважно згодний |
17,2 |
27,9 |
30,8 |
Переважно не згодний |
24,2 |
26,6 |
20,8 |
Зовсім не згодний |
26,8 |
20,5 |
21,2 |
ВАЖКО СКАЗАТИ |
23,8 |
17,3 |
21,4 |
Як, на Вашу думку, пройдуть вибори? ТІЛЬКИ ОДНА ВІДПОВІДЬ
|
Жовтень 2012 |
Жовтень 2014 |
Пройдуть чесно, без підтасувань |
8,8 |
11,1 |
Будуть окремі порушення, але вони істотно не вплинуть на загальний результат |
34,2 |
43,4 |
Припускаю, що результати можуть бути перекручені |
31,1 |
20,7 |
Обов’язково все буде підтасовано |
15,9 |
12,0 |
ВАЖКО ВІДПОВІСТИ |
9,9 |
12,7 |
Як Ви вважаєте, діяльність яких спостерігачів на виборах була б найбільш корисна? МОЖЛИВО ДЕКІЛЬКА ВАРІАНТІВ ВІДПОВІДІ
|
Жовтень 2012 |
Жовтень 2014 |
Українських спостерігачів від партій та кандидатів |
34,1 |
28,5 |
Українських спостерігачів від громадських організацій |
35,5 |
38,1 |
Міжнародних західних спостерігачів |
40,1 |
48,8 |
Міжнародних спостерігачів від країн СНД (Росії, Білорусі та ін.) |
20,5 |
12,6 |
Від усіх спостерігачів немає жодної користі |
21,2 |
16,3 |
ВАЖКО СКАЗАТИ |
10,7 |
13,2 |
Вже зараз деякі з майбутніх кандидатів у депутати працюють на округах, де збираються обиратися – роздають продуктові набори, ліки тощо. Як Ви особисто до цього ставитеся?
ТІЛЬКИ ОДНА ВІДПОВІДЬ
|
Жовтень 2012 |
Жовтень 2014 |
Цілком позитивно – якщо отримаю таку допомогу, то й проголосую за цього кандидата |
5,5 |
3,9 |
Нейтрально, допомогу візьму, але на моє голосування це не вплине |
32,4 |
21,5 |
Негативно, це не допомога, а підкуп, і «допомогу» не візьму, і за такого кандидата не голосуватиму |
53,3 |
63,9 |
ВАЖКО СКАЗАТИ |
8,8 |
10,7 |
Як відомо, іноді на виборах виборцям пропонують гроші за голосування за певного кандидата чи партію. Як Ви до цього ставитеся?
Однозначно засуджую, не можна продавати свій голос |
Жовтень 2012 |
Жовтень 2014 |
Загалом ставлюся негативно, але з розумінням – усякі бувають у людей ситуації |
53,2 |
67,5 |
Ставлюся позитивно, чому б людям не заробити? |
31,8 |
21 |
ВАЖКО СКАЗАТИ |
10,3 |
6,9 |
Як Ви думаєте, чому люди погоджуються продавати свій голос за гроші?
|
Жовтень 2012 |
Жовтень 2014 |
Тому що вони жадібні, прагнуть заробити на усьому |
15,9 |
19,6 |
Тому що у них скрутна матеріальна ситуація |
48,9 |
42,7 |
Тому що їм байдужі усі кандидати, то чому б не заробити? |
25,9 |
22,6 |
Інше |
0,7 |
1,1 |
ВАЖКО СКАЗАТИ |
8,6 |
14 |
А Ви особисто готові продати свій голос за гроші?
|
Жовтень 2012 |
Жовтень 2014 |
Безумовно, ні |
82,9 |
87,3 |
Безумовно, так – за будь-кого і за будь-які гроші |
1,5 |
1 |
Так, але якщо буде влаштовувати сума |
5,2 |
4 |
Так, якщо я все рівно збирався голосувати за цього кандидата (партію) |
4,6 |
2,7 |
ВАЖКО СКАЗАТИ |
5,8 |
5 |
А за яку саме реальну суму Ви готові проголосувати за партію чи кандидата?
|
Жовтень 2012 |
Жовтень 2014 |
Мій голос не продається в принципі |
82,3 |
87,4 |
За 50 гривень |
0,3 |
0,2 |
За 51–100 гривень |
0,5 |
0,1 |
За 101–200 гривень |
0,9 |
0,2 |
За 201–300 гривень |
0,6 |
0,1 |
За 301–500 гривень |
1,3 |
0,8 |
Понад 500 гривень |
4,9 |
3,6 |
ВАЖКО СКАЗАТИ |
7,9 |
5,0 |
Як Ви гадаєте, чи допоможуть вибори до Верховної Ради поліпшити ситуацію в Україні? ТІЛЬКИ ОДНА ВІДПОВІДЬ
|
Жовтень 2012 |
Жовтень 2014 |
Так, вибори дозволять поліпшити ситуацію |
22,8 |
42,6 |
Вибори нічого не змінять |
48,3 |
31,9 |
Вибори лише погіршать ситуацію |
7,2 |
7 |
ВАЖКО СКАЗАТИ |
15,7 |
18,5 |
Як Ви вважаєте, чи вплине Ваша особиста участь у виборах Верховної Ради чи відмова від участі на майбутнє України?
|
Червень-липень 2007 |
Серпень 2012 |
Жовтень 2014 |
Безперечно, вплине |
15,0 |
17,6 |
17,4 |
Певною мірою вплине |
34,9 |
35,4 |
33,8 |
Ніяк не вплине |
35,8 |
34,8 |
36,4 |
ВАЖКО СКАЗАТИ |
14,3 |
12,3 |
12,4 |
Чи можете Ви сказати, що Ви залучені до активної громадської діяльності?
|
Травень 2014 |
Жовтень 2014 |
Так |
8,7 |
6,1 |
Ні |
86,5 |
90,3 |
ВАЖКО ВІДПОВІСТИ |
4,8 |
3,6 |
Чи агітували Ви на громадських засадах (безкоштовно) за ту чи іншу партію чи кандидата?
|
Жовтень2014 |
Так, я це робив під час виборчої кампанії |
2,9 |
Я б хотів це робити, але не знав, як/мені ніхто не пропонував |
3,8 |
Ні, не робив і не збирався цього робити |
90,3 |
ВАЖКО СКАЗАТИ |
3 |
Чи давали Ви гроші на якусь політичну партію чи кандидата?
|
Жовтень 2014 |
Так |
0,5 |
Я б хотів це зробити, але не знав, як /до мене ніхто не звертався |
1,2 |
Ні, не давав і не збирався цього робити |
97,8 |
ВАЖКО СКАЗАТИ |
0,5 |
Write a comment