Наявний досвід та напрямки діяльності АПН

Громадська організація «Асоціація Політичних Наук» створена у 2008 році. Метою діяльності організації є аналіз якості політики та її репрезентаторів для підвищення прозорості та демократизації політичних процесів.

 

Діяльність АПН зосереджена, зокрема, на просуванні і виконанні проектів по контролю за діяльністю органів державної влади та місцевого самоврядування. Також ми працюємо над становленням демократичних зв’язків між населенням та владою на місцевому й регіональному рівнях.

 

Аналіз рівня корупції в регіоні та співпраця з владою по її зниженню – один із пріоритетних напрямків роботи Асоціації. АПН планує проведення та організовує моніторингові і соціологічні дослідження, де виявляє рівень корупції. Результати дослідження надаються на розгляд громадськості та влади.

 

Асоціація також займається:

- моніторингом, аналізом та підготовкою практичних рекомендацій для політичних сил та політиків;

- проведенням соціологічних досліджень;

- організацією навчальних семінарів та тренінгів для учасників політичних процесів;

- сприянням ефективному веденню виборчих кампаній;

- спостереженням на виборах та референдумах;

- організацією адвокасі кампаній;

- розробкою політичних програм та проектів їх практичної документальної імплементації.

 

Реалізовані проекти та основні досягнення:

 

У 2013-2014 роках АПН координувала роботу Громадянського партнерства «За відкритість майнових декларацій публічних службовців України» у Кіровоградській області, яке, під керівництвом Transparency International Україна взялося проконтролювати виконання закону. 

 

Перевірці підлягав стиль життя високопосадовців місцевого та центрального рівня, міністрів, голів обласних державних адміністрацій, міських голів обласних центрів, а також усіх їхніх заступників.

Були перевірені 5 компонентів стилю життя – офіційні доходи службовця, його хобі, подорожі та відпустки, навчання службовця та членів його сім’ї, власність: рухоме й нерухоме майно.

 

АПН провела перевірку посадовців Кіровоградських ОДА та міськради.

 

З 2011 по 2015 роки організація координувала діяльність Всеукраїнської ініціативи «За мирний протест!» в Кіровоградській області. За період існування ініціативи в області спостерігався один з найвищих рівнів свободи мирних зібрань в Україні. Так, в рамках проекту, Асоціація здійснювала:

 

o   оперативне реагування на обмеження свободи мирних зібрань на локальному рівні — репресії з боку правоохоронних органів, прийняття рішень місцевими органами влади, які обмежують права людини тощо. Оскарження антиконституційних положень місцевих рад про порядок проведення мітингів, пікетів і демонстрацій (силами активістів АПН було в судовому порядку скасоване рішення Олександрійської міськради) та неправосудних судових рішень про заборону мирних зібрань;

o   проведення освітніх заходів для громадських активістів на тему захисту права на реалізацію свободи мирних зібрань (школи, тренінги, лекції). Просування цінності мирних дій на захист суспільних інтересів;

o   налагодження діалогу на тему захисту свободи мирних зібрань з представниками влади, правоохоронних органів та суддями (вже проведені десятки круглих столів). Надання експертної підтримки владі;

o   збір підписів на захист свободи мирних зібрань в Україні під петицією до влади (у Кіровоградській області було зібрано найбільше підписів);

o   моніторинг усіх протестних акцій в області та репресій з боку влади щодо них;

o   постійний моніторинг будь-яких законодавчих ініціатив у сфері мирних зібрань;

o   блокування законодавчих ініціатив, що загрожують свободі мирних зібрань;

o   робота над розробкою та лобіювання законопроектів та змін до законів про свободу зібрань, котрі забезпечили б демократичний механізм регулювання їх проведення (експерти ініціативи розробляли законопроекти №3048 та №7819, працювали в робочих групах з доопрацювання законопроекту №0918(2450) та розробки законопроектів №2508а-1 та №10569);

o   ініціювання та супровід стратегічних справ щодо свободи зібрань в Європейському суді з прав людини, Комітеті з прав людини ООН та інших міжнародних інститутах;

o   проведення акцій міжнародної солідарності та розбудова громадської міжнародної мережі захисту свободи мирних зібрань.

 

У 2014 році АПН, в рамках реалізації проекту по забезпеченню свободи слова в області, створила власний новинний інтернет-портал "Златопіль", який нині є незалежним ЗМІ області..

 

Під час виборчих кампаній 2012 і 2014 років організація проводила соціологічні дослідження в місті та кампанію "Голосуй головою" - за чесні вибори, а у 2015-му році – перший загальноміський екзит-пол.

 

У 2013-2014 роках активісти АПН забезпечували громадське спостереження за мирними зібраннями, а згодом – за судами та органами місцевого самоврядування в рамках діяльності Громадської мережі «ОЗОН».

 

У 2013 році АПН провела цикл моніторингових досліджень на тему «Відкритість кіровоградського політикуму», результати яких були публічно презентовані громадськості і містили рекомендації для політичних партій.

 

Що цікаво, партійні організації, що не прислухались до порад АПН стосовно відкритості своєї роботи, станом на сьогодні практично припинили свою діяльність. Натомість партійна організація, що виконала більшість рекомендацій, не лише перемогла на парламентських виборах 2014 р., але й отримала найвищі результати на обох виборчих кампаніях 2014 року, порівняно з іншими обласними організаціями. Такий факт є свідченням правильної оцінки ситуації в результаті проведеного моніторингу.

 

У 2015-му АПН координувала діяльність коаліції «Прозорі ради» в області, дослідивши місцеві нормативно-правові акти та підписавши Меморандум про співпрацю в просуванні реформ із більш ніж десяти партіями, більшість з яких потрапили до місцевих рад і співпрацюють з громадськістю.

 

У 2015-2016-му роках АПН ініціювала створення та адмініструвала діяльність руху "Антиреванш", в ході якого було проаналізовано списки політичних сил на предмет наявності в них колишніх регіоналів та кандидатів, що підозрюються в причетності до корупційних дій чи в діяльності, спрямованої на порушення прав людини. Результати було оприлюднено та проведено просвітницьку кампанію для виборців. Також в рамках діяльності громадського руху громадськість міста домоглась проведення декомунізації та перейменування міста на нову українську назву - Кропивницький. 

 

У 2015-му році було започатковано на рівні області щорічне вручення антипремій "Вата року" - за діяльність, спрямовану проти України.

 

У 2016-му АПН провела серію тренінгів з медіаграмотності. 

 

У 2016-му році АПН реалізувала моніторинговий проект «Бюрократії – стоп!», в рамках якого дослідила роботу місцевого ЦНАПу і розробила пропозиції щодо покращення його роботи, які були взяті до уваги керівництвом ЦНАПу.

 

У 2016-му АПН стала одним із ініціаторів створення Громадського партнерства «Рада експертів», в ході роботи якого було прийнято новий регламент міськради, визнаний одним із найкращих в Україні, впроваджено електронні петиції та ряд інших рішень, що зробили раду відкритішою.

 

У 2016-му році АПН координувала діяльність Всеукраїнського руху проти політичної корупції «Під контролем» в Кіровоградській області, надавши правоохоронним та антикорупційним органам понад 30 корупційних кейсів, які нині розслідуються.

 

Наприкінці 2016-го АПН, спільно з ГО "Ексампей" та Рухом захисту української мови, оприлюднили результати вже традиційного щорічного антирейтингу "Вата року", вручивши "нагороди" діячам, внесок у антиукраїнську справу яких автортетне жюрі визнало найбільшим.

 

У 2017-му році АПН проводила антикорупційний моніторинг проектів рішень та рішень міської ради Кропивницького у рамках проекту "Кропивницька корупція під мікроскопом", який реалізовувася спільно з Центром політико-правових реформ. 

 

У 2017-му році Асоціація реалізувала адвокасі-кампанію за прийняття нової редакції статуту територіальної громади міста Кропивницький разом із додатками - положеннями про інструменти місцевої демократії. В результаті проведеної діяльності активісти АПН увійшли до складу робочої групи з розробки нової редакції статуту при міськраді, запропонували власний проект документу, який і був взятий за основу депутатами.

 

У 2017-му році АПН приєдналась до втілення проекту "Прозорі, фінансово здорові і конкурентоспроможні органи місцевого самоврядування в Україні" за підтримки Посольства США, у партнерстві із Міжнародним Центром Перспективних Досліджень. В рамках проекту було виявлено цілий ряд корупційних зловживань органів місцевої влади, про що було написано і опубліковано антикорупційні розслідування.

 

У 2018-му році АПН, спільно з ГО «Антикорупційний штаб», створили та наповнили базу даних інтерактивного інструменту «Приховані інтереси». Цей інструмент здатен суттєво полегшити життя журналістам-розслідувачам та антикорупційним активістам, адже здатен за кілька секунд аналізувати документи міської ради і виявляти, чиї інтереси в них лобіюються.

 

У 2017 році АПН, спільно з Центром політичних студій та аналітики «Ейдос» розпочала реалізацію проекту «Прозорі комунальні підприємства», в рамках якого діяльність комунальних підприємств Кропивниччини стала значно прозорішою. Так, завдяки роботі АПН, Кропивницькою міськрадою та Кіровоградською облрадою були прийняті рішення «Про порядок оприлюднення інформації про комунальні підприємства», після чого на сайтах цих органів місцевого самоврядування з’явилась відповідна інформація. Окрім того, ряд бюджетних установ було підключено до он-лайн платформи «Відкритий бюджет». Станом на сьогодні триває робота над створенням наглядових рад при комунальних підприємствах.

 

У 2017-2018 роках АПН, спільно із Українським незалежним центром політичних досліджень, реалізували проект «Електронні петиції. Кропивницький пілот», в ході якого вдалось запровадити практику ефективного використання інструменту «електронні петиції» активістами малих міст Кіровоградської області. Завдяки проекту було створено та успішно подано на розгляд місцевих рад десятки електронних петицій, частина яких була позитивно розглянута.

 

У 2018 році АПН розпочала реалізацію проектів, що сприяють ефективному впровадженню медичної реформи в Кіровоградській області. Так, завдяки проекту «Залучення громадськості до роботи в госпітальних радах: від відкритості до ефективності» вдалось ввести до всіх новостворених госпітальних рад Кіровоградської області представників громадських організацій, які сьогодні активно сприяють проведенню реформи в регіоні.

Якщо Вам подобається те, що ми робимо, якщо Ви хочете, щоб ми продовжували свою діяльність і збільшували її маштаби, якщо ви хотіли б бути причетними до здійснення позитивних змін у нашому місті, нашій області та нашій державі, допоможіть нам. 

 

З Вашою допомогою ми зможемо більше!

 

Деталі - за посиланням