Рекомендуємо демократію

Статут територіальної громади м. Кропивницький (далі Статут) був прийнятий Рішенням міської ради 31 січня 2006 року, у тому ж році зареєстрований Міністерством юстиції України. 80% його положень  –дубляж закону, який в більшості випадків недоцільний та необрунтований і лиш створює труднощі у застосуванні цього основного локального нормативно-правового акта. Статут нашого міста –це копіювання положень Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», який з моменту прийняття вказаного статуту змінювався 75 раз, а також «Про статус депутатів місцевих рад», який змінювався уже 11 раз.

 

Проблема в тому, що статут міста до 2016 року всупереч зміненим вимогам закону залишався у тій же редакції 2006 року. І лише в 2016 році завдяки ініціативній групі Партнерство «Рада експертів» міською радою було внесено зміни до одного його розділу : на підставі нововведень у законодавство України було визначено кількість підписів, та строк, за який вони повинні бути зібрані, для підтримки електронної петиції, адресованої органам місцевого самоврядування м.Кропивницький. Але й досі ці зміни не зареєстровані у Міністерстві юстиції.

 

Аналіз положень Статуту приводить до висновку, що 6 із 7 процедур застосування прямої демократії громади є нереальними для виконання тому, що важко собі уявити, як на одній дільниці при одному секретарі можуть поміститись понад 200 тис виборців- жителів міста , які хочуть взяти участь у загальних зборах містян, чи скільки громадським активістам потрібно затратити часу, аби зібрати 23 тис підписів (необхідна їх кількість згідно з  вимогами Статуту)  під проектом нормативно-правового акта, який громада має намір подати  на розгляд міської ради в порядку місцевої ініціативи. І це лиш вершина айсберга, бо чинна редакція Статуту на стільки недолуга, застаріла і аматорська, що за 10 років його існування міська рада жодного разу не застосовувала його на практиці, а це –основний локальний нормативно-правовий акт. Тому Партнерство «Рада експертів» має намір вивчити передовий досвід у цій сфері, знайти способи урегулювання проблемних питань законодавства і напрацювати належну актуальну законну версію Статуту.

 

Метою проекту є впровадження демократичних правових механізмів місцевого самоврядування у місті Кропивницькому шляхом розроблення, популяризації та сприяння прийняттю актуальних положень Статуту міста, в яких буде враховано останні законодавчі зміни та кращі практики місцевого самоврядування.

 

Завданням проекту є виявлення проблем чинного законодавства у сфері прийняття та правозастосування статутів територіальних громад, напрацювання можливих способів вирішення цих питань , напрацювання проекту нової редакції Статуту м. Кропивницький з урахуванням цих рекомендацій, а також проведення адвокації задля сприяння прийняттю міською радою даного проекту.

 

Проект «Рекомендуємо демократію» здійснюється в рамках другого конкурсу малих грантів «Підтримка місцевих ОГС та громадських ініціативних груп для здійснення демократичних змін в Україні» за фінансової підтримки Європейського союзу.

донори та партнери:

новини за темою проекту: