Прозорі комунальні підприємства

Опис проблеми:

Експерти Центру "Ейдос" провели загальнонаціональне дослідження партійної приналежності керівників комунальних підприємств обласних центрів. Як з'ясувалося, майже третина комунальних компаній, якими керують директори, пов'язані з політикою (дослідження "Які політичні прапори летять над бізнесом громад"). Це призводить до того, що комунальні підприємства стали предметом політичних переговорів, не виконують свою головну роль, а саме - заробляння грошей для громади, крім всього, вони закриті для громадського контролю.

Щоб змінити ситуацію, у червні 2016 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо управління державним та муніципальним майном" № 1405-VIII (далі - Закон № 1405-VIII). передбачає створення наглядових рад комунальних підприємств, що підвищить прозорість та підзвітність комунальних підприємств, а також керуватиме механізмами участі громадян у моніторингу їх діяльності.

Відповідно до Закону, наглядові ради повинні бути створені міськими радами. Вони також повинні прийняти позицію щодо їх формування та принципів діяльності. Станом на січень цього року міські ради систематично саботують виконання Закону. Партнерами Центру "Ейдос", членами Коаліції "Прозорі ради" ("Прозорі ради" є ініціатива, яка працює з впровадження антикорупційного законодавства в місцевій владі з 2015 р.), відзначила два системні проблеми: 1) міські ради не створюють наглядові ради. 2) Наглядові ради були створені, але їх повноваження обмежені.

Така ситуація призводить до не подолання корупційних схем у роботі комунальних підприємств, подальшої фінансової непрозорості, непідзвітності та закритості комунальних підприємств. Витрати бюджету не є ефективними.

 

Внесок проекту в покращення ситуації в сфері верховенства закону/ доброго управління

Проект сприятиме:

- встановленню механізмів створення наглядових рад у комунальних підприємствах у Вінниці, Івано-Франківську, Кропивницькому, Рівному та Чернігові.

- посиленню фінансової прозорості та підзвітності комунальних підприємств у Вінниці, Івано-Франківську, Кропивницькому, Рівному та Чернігові.

- запровадженню механізмів залучення громадян до моніторингу діяльності комунальних підприємств через інструмент наглядових рад.

- визначенню та оскарженню корупційних схем в комунальних підприємствах.

- впровадженню системи візуалізації фінансово-економічних показників комунальних підприємств у роботу 5 міст. Це відбудеться завдяки створенню інноваційного модуля "Прозорі комунальні підприємства". Модуль буде додатком до вже розробленого порталу "Відкритий бюджет" www.openbudget.in.ua Центром "Ейдос", який активно використовується понад 40 місцевими органами влади для покриття бюджетної інформації;

- розроблений модуль "Прозорі комунальні підприємства" буде реінтегровано на портал "Відкритий бюджет". Це автоматично збільшить фінансову прозорість та підзвітність комунальних підприємств у 40 містах України.

донори і партнери:


Новини за темою проекту: