Від якісної комунікації до участі громади у прийнятті рішень

Парламентські вибори 2019 року призвели до оновлення Парламенту на 70%. Разом з тим, більшість депутатів, які обрались по мажоритарним округам, вперше зіткнулись з політикою, необхідністю спілкування з виборцями, звітуванням та законодавчою роботою. Окрім того, мусимо констатувати те, що рівень комунікації між депутатами та виборцями завжди був на достатньо невисокому рівні, пік такого спілкування завжди припадав на передвиборчий період. Також дуже помітною є відсутність розуміння повноважень  та компетенції народних обранців у абсолютної більшості виборців на рівні Кіровоградської області.

 

Мета проекту: запровадити процес якісної співпраці народних депутатів Кіровоградської області із виборцями своїх округів, через збільшення кількості відкритих зустрічей та комунікативних заходів між депутатами та різними групами виборців а також через підвищення рівня розуміння повноважень Парламенту у широких верств населення. 

Наш проект направлений на вирішення двох задач. По-перше ми хочемо налагодити комунікацію депутатів мажоритарників Кіровоградської області з виборцями їх округів, ввести традицію піврічного публічного звітування депутатів перед мешканцями області, допомогти якісно провадити роботу приймалень народних депутатів.

Другим нашим завданням є створення аналітично-інформаційного центру, який би займався роботою по вивченню законопроектів, вивченням громадської думки з їх приводу від цільових груп цих законопроектів, а також організацією зустрічей депутатів від Кіровоградщини з цими цільовими групами, з метою донесення думки громади, до комітетів та фракцій ВР.

 

Проект передбачає наступні заходи:

а) проведення першого форуму, під час якого спільно з депутатами та громадськістю буде напрацьовано стратегію комунікації депутатів із виборцями;

б) реалізація напрацьованої стратегії;

в) впровадження інформаційної кампанії щодо інформування громадськості про повноваження Парламенту;

г) проведення заключного форуму де обговорюватимуться результати впровадження стратегії та будуть прийняті рішення щодо заходів постійної комунікації депутатів із виборцями.

 

В результаті:

а) кожен депутат забезпечить роботу своєї приймальні у своєму округу;

б) кожен депутат буде звітувати, відповідно до вимог закону, і щонайменше один раз в рік публічно на зустрічі з виборцями;

в) кожен депутат запровадить практику комунікацій з різними групами виборців щодо прийняття найбільш резонансних законопроектів, що розглядаються комітетом, до якого він входить;

г) збільшення кількості заходів, в яких особисто приймає участь депутат у своєму окрузі.

Обґрунтування актуальності проекту

В Україні довгі роки йшла дискусія про необхідність значного оновлення депутатського корпусу. В 2019 році відбулись позачергові вибори до Верховної Ради, які призвели до того, що склад ВР оновився більше ніж на половину. Більшість депутатів стикнулись з роботою в законодавчому органі країни вперше. Значна частина новообраних парламентарів, до цього взагалі не стикалась з політичним процесом, написанням нормативно-правових актів, тощо.

 

Левова частина ж депутатів, які зайшли до Верховної ради за мажоритарними округами достатнім чином так і не усвідомили в чому має полягати їх робота, як потрібно комунікувати з виборцями, які у них повноваження, права та обов’язки. Якщо говорити про 5 округів Кіровоградської області, то лише на 99 та 102 округах перемогли ті кандидати, які знайомі виборцям (на 99 окрузі це Олександр Дануца, який є відомим в області політичним діячем та власником ЗМІ; на 102 – переобрався Олесь Довгий, який достатньо потужно працює з виборцями свого округу). А от решту округів, 100, 101 та 103 перемогли невідомі кандидати від партії президента. Ці люди не знають своїх округів, так само, як і їх виборці не знають нічого про них. Сьогодні ми спостерігаємо за повною відсутністю комунікації між громадянами та їх представниками в парламенті, в більшості районів області (окрім 99 та 102 округів) банально відсутні приймальні народних депутатів. Народні обранці навіть не з’являються на сторінках ЗМІ, їх просто нема в інформаційному полі області.

 

Ще однією і дуже задавненою проблемою є те, що значна частина виборців банально не розуміє повноважень ВР та народних депутатів. Тому 80% звернень до нардепів стосуються невластивих для них питань: матеріальної допомоги, ремонтів осель, доріг, шкіл тощо. Значна частина таких звернень, само собою, лишається без відповіді. І ми отримуємо повну відсутність якісної комунікації.

 

Ці дві проблеми пов’язані з тим, що в Україні абсолютно не розвинена громадянська освіта в політичному її аспекті. Ні виборці, на новообрані депутати, свого часу, не отримали необхідних знань про розподіл повноважень між гілками та рівнями влади.

Наша мета налагодити якісну та постійну комунікацію між депутатом та виборцем, забезпечивши таким чином постійне представлення депутата та його команди на тому окрузі, від якого він був обраний; а також забезпечивши посилення впливу виборців на ті рішення, які розглядаються та приймаються законодавчим органом.

 

Запровадивши регулярне піврічне звітування депутатів перед мешканцями свого округу, постійну присутність депутатів у медіа просторі своїх округів, якісну та регулярну роботу громадських приймалень нардепів – ми зможемо вплинути на покращення комунікації між виборцями та депутатами. А розпочавши роботу інформаційно-аналітичного центру, який займатиметься моніторингом законопроектів та збором пропозицій щодо їх покращення від цільових груп; організацією зустрічей депутатів з цими цільовими групами; навчанням помічників депутатів; інформаційними кампаніями в навчальних закладах та соціальних установах області, щодо повноважень ВР та народних депутатів – ми забезпечимо збільшення рівня залученості громадян до законодавчого процесу в країні, а також зможемо підвищити знання мешканців області щодо розподілу владних повноважень між гілками влади в Україні.

 

Організацій, діяльність яких пов’язана з роботою Верховної Ради та народних депутатів в області всього дві. Це представництво мереж ОПОРА та ЧЕСНО. Проте їх робота зосереджена на аналізі роботи депутатів та підготовці зведених інформаційних матеріалів. Жодна організація не займається налагодженням комунікацій та просвітницькою діяльністю, щодо роботи законодавчого органу. Саме тому, на нашу думку, цей проект та наш багаторічний досвід співпраці з органами державної влади та органами місцевого самоврядування, тісні робочі контакти з багатьма колишніми та нинішніми народними депутатами, допоможуть втілити в життя нашу ідею про якісну комунікацію та залученість громадян до роботи парламенту країни.

До проекту будуть залучені депутати обрані за одномандатними округами Кіровоградської області: Олександр Дануца (99 округ), Ігор Мурдій (100 округ), Юрій Кузбит (101 округ), Олесь Довгий (102 округ), Олег Воронько (103 округ), а також їх команди.

 

За потреби будуть знаходитись можливості звернення і до інших депутатів.

Донори проекту: