ГО "Асоціація Політичних Наук" у рамках діяльності коаліції «Гроші партій під контролем», під егідою громадської ради при НАЗК, пропонує співпрацю щодо можливості моніторингу та перевірки інформації, яка вказана у  фінансових звітах політичних партій.

Завдання для полягає в перевірці та фіксуванні достовірності інформації, що вказана в звітах політичних партій регіональних осередків.

 

Що і як варто перевіряти:

 

На сайті НАЗК, в рубриці протидія політичній корупції – звіти політичних партій -  обираємо назву партії та скачуємо звіти регіональних осередків. Знаходимо відповідний обласний, районний чи міський звіти та уважно його вивчаємо. Якщо в партії відсутні регіональні звіти (Народний Фронт, Радикальна партія Олега Ляшка та ін.) інформацію щодо діяльності партії в Вашому місті можна знайти в центральних звітах. Але все ж для початку пропоную читати центральні звіти.

Перелік всіх місцевих організацій, що зареєстровані в Міністерстві юстиції, вказано в Центральному звіті. Буває так, що в переліку вказано наявність осередку, а в регіональних звітах його немає. Для цього варто робити запит на інформацію в Національне агенство з питань запобігання корупції. Див. дод. Відповідно до Закону, відповідь на такий запит має надійти до 5 робочих днів. Якщо працівники НАЗК відповідають, що звіт будь-якого осередку відсутній – це вже порушення Закону України про політичні партії (Стаття 212-21 Кодексу України про адміністративні правопорушення).

 

1.Відомості про майно, у тому числі за кордоном, що перебуває у власності політичної партії.

В деяких партіях дійсно існує власне майно. Найбільше – це в комуністів, але і в інших зустрічається. Дуже цікаво що за квартира у власності ВО «Батьківщина» в м. Мукачево.

Так як нерухомого майна не так вже й багато у власності – рухомого вистачає. В першу чергу  - це автомобілі. Хто ними користується? Хто їх заправляє? хто ремонтує? Наприклад, в партії регіонів багато автомобілів, але хто і як ними користується – не зрозуміло. Найбільший автопарк в ВО «Батьківщина»

Майно у власності

Місто/регіон. В якому звіті задекларовано. 

Вдалось його побачити, фото. Чи відповідає задекларованому

 

Коментар керівника організації щодо експлуатації майна. (За які кошти придбали, коли, з якою метою, як і хто користується)

Чи наявне порушення закону. (назва Закону, стаття)

Примітки

 

 

 

 

 

 

 

2. Відомості про майно, у тому числі за кордоном, що перебуває на праві користування політичної партії

         Право користування, в переважній більшості – це оренда. Тут варто перевіряти все: в кого орендується, на яких підставах і, найголовніше, чи дійсно там, де вказано в звіті, знаходиться офіс партії та така кількість квадратних метрів, як заявлена.

Договори про оренду наявні в НАЗК, але, з огляду на те, що там знаходяться персональні дані – вони не надають їх копії. Пропоную звертатись до самих партій. Це, в першу чергу, дасть нам відповідну інформацію та, додатково, ми зможемо побачити як партія реагує на звернення громади, так і умови самої оренди.

Якщо ціна офісу не визначена і в звіті написано, що хтось… надає безоплатно, то має бути оцінка і все повинне мати вартість, щоб мати змогу визначити суму внеску. Це така ж пожертва на партію, як і кошти.

Якщо Ви знаєте, що офіс в місті існує, а в звіті він не вказаний – також це варто фіксувати і питати хто його фінансує, хто там працює і звідки отримує зарплату.

Те саме стосується автомобілів. Як правило, авто для партії в оренду здає головний спонсор, але є й виключення. Дуже важливо, щоб ціна оренди відповідала ринковій, для цього можна переглянути відповідні оголошення в інтернеті або газетах. Авто може надаватись дешевше ринкової вартості, але такі відносини мають бути показані в фін. Звіті.

Майно на праві користування

Місто/регіон. В якому звіті задекларовано. 

Хто власник?

Чи відповідає задекларованому в звіті. (площа, функціональне призначення та ін.)

Коментар керівника організації щодо експлуатації. (За які кошти орендується, наявність договору, балансова вартість майна

Чи відповідає ціна оренди ринковій (порівняти 2-3 подібні об’єкти)

Примітки/ порушення

 

 

 

 

 

 

 

3. Відомості про внески грошовими коштами на рахунки політичної партії.

Варто звернути увагу, що внески на рахунок партії буають у вигляді партійних внесків та спонсорської допомоги. Спонсорська допомога може бути у вигляді грошей, автомобіля, приміщення, різних послуг та ін. Внески бувають від юросіб та фізосіб.

Більшість жертводавців легко знаходиться через інтернет. Було б добре зустрітись з такими людьми, поговорити. Якщо спонсор юрособа – в єдиному реєстрі наявні телефони.

Внески

Місто/регіон. В якому звіті задекларовано. 

Спонсор

Вид спонсорської допомоги

Чи підтверджує вид/суму внеску.

Примітки/ порушення

 

 

 

 

 

 

 

4. Відомості про здійснення платежів з рахунків політичної партії залежно від виду рахунку. 

Цей блок стосується, в першу чергу, тих партій, які отримали кошти з держбюджету. Перевірити чи має відношення до партії особа, яка отримала кошти з рахунків партії. Якщо так – перевірити чи дійсно надавали виконавці такі послуги в минулому.

Місто/регіон. В якому звіті задекларовано. 

Назва особи, що отримала платіж

Відношення до партії/партійців

За що отримала платіж

Примітки/ порушення

 

 

 

 

 

 

 

5. Реклама

Це, наразі, єдиний блок, який ми можемо перевірити на предмет «тіньових» видатків. Пропоную створити базу рекламних щитів партії та наметів з символікою партій, щоб в подальшому перевірити чи були такі видатки відмічені в звітах. Окремо варто моніторити статті в газетах під брендом партій та виступи політиків по ТВ.

Реклама

Місто/регіон

Вид реклами

Фото, адреса

Яку партію рекламує

Примітка

 

 

 

 

 

 

 

Намети

Місто/регіон

Яку партію рекламує

Фото, адреса

Що пропонують

Примітка

 

 

 

 

 

 

 

 

Кінцевим продуктом може бути новина, стаття або кейс щодо фіксації порушення. Приклад кейсу можна переглянути на сторінці громадської ради при НАЗК (зеленого кольору): https://www.facebook.com/gromadrada.nazk/?fref=ts

Новини за темою проекту: