Проекти АПН, що стали історіями успіху

Діяльність Асоціації Політичних Наук складається з виконання ряду проектів. Їх перелік знаходиться з лівого боку. Деякі були реалізовані самостійно, деякі - у співпраці з іншими громадськими організаціями, установами чи ініціативними групами. Вони мають різні джерела фінансування, проте всі вони спрямовані на досягнення мети організації, і кожен з них став окремою історією успіху.

 

Так, у 2013-2014 роках АПН координувала роботу Громадянського партнерства «За відкритість майнових декларацій публічних службовців України» у Кіровоградській області, яке, під керівництвом Transparency International Україна, взялося проконтролювати виконання закону. Перевірці підлягав стиль життя високопосадовців місцевого та центрального рівня. Були перевірені 5 компонентів стилю життя – офіційні доходи службовця, його хобі, подорожі та відпустки, навчання службовця та членів його сім’ї, власність: рухоме й нерухоме майно.

 

З 2011 по 2015 роки організація координувала діяльність Всеукраїнської ініціативи «За мирний протест!» в Кіровоградській області. За період діяльності ініціативи і по цей день в області спостерігався один з найвищих рівнів свободи мирних зібрань в Україні. Активістам АПН, зокрема, вдалось через суд скасувати неконституційне рішення Олександрійської міськради, яким депутати намагались обмежити право громадян на мирні зібрання. А у місті Кропивницькому вперше в Україні було запроваджено практику повідомлення органів влади про проведення мирних зібрань за допомогою інтернету, при чому не тільки через електронну пошту, а і через оприлюднення відповідних новин в інтернет-ЗМІ.

 

У 2014 році АПН, в рамках реалізації проекту по забезпеченню свободи слова в області, створила власний новинний інтернет-портал «Златопіль», який нині є незалежним ЗМІ регіону.

Під час виборчих кампаній 2012 і 2014 років організація проводила соціологічні дослідження в місті, а у 2015-му – загальноміський екзит-пол. У 2013 році АПН провела цикл моніторингових досліджень на тему «Відкритість кіровоградського політикуму», результати яких були публічно презентовані громадськості і містили рекомендації для політичних партій.

 

З 2015-го і до сьогоднішнього дня АПН координує діяльність коаліції «Прозорі ради» в області, дослідивши місцеві нормативно-правові акти та підписавши Меморандум про співпрацю в просуванні реформ із більш ніж десяти партіями, більшість з яких потрапили до місцевих рад і співпрацюють з громадськістю в питаннях прийняття нормативно-правових актів. Так, у Кропивницькій міськраді 29 із 42 депутатів публічно взяли на себе зобов’язання співпрацювати з «Прозорими радами» і АПН.

 

У 2016-му році АПН реалізувала моніторинговий проект «Бюрократії – стоп!», в рамках якого дослідила роботу місцевого ЦНАПу і розробила пропозиції щодо покращення його роботи, які були взяті до уваги керівництвом ЦНАПу.

 

У 2016-му АПН стала одним із ініціаторів створення Громадського партнерства «Рада експертів», в ході роботи якого було прийнято новий регламент міськради, який нині визнаний одним із найкращих в Україні, впроваджено електронні петиції, громадський бюджет, та ряд інших рішень, що зробили раду відкритішою і прозорішою. У 2017-му, за ініціативи АПН, «Рада експертів» реорганізувалась за зразком РПР у коаліцію громадських організацій, в рамках регіонального партнерства РПР. Голова АПН Дмитро Сінченко обраний співголовою «Ради експертів».

 

З 2016-го року АПН стала одним із співзасновників і координувала діяльність Всеукраїнського руху проти політичної корупції «Під контролем» в Кіровоградській області, надавши правоохоронним та антикорупційним органам понад 30 корупційних кейсів, які нині розслідуються. За результатами розгляду цих кейсів вже порушено кілька кримінальних справ (зокрема щодо діяльності пов’язаного з кропивницьким міським головою підприємством) та складено кілька адмінпротоколів. Також, після оприлюднення результатів журналістського розслідування на сесії міськради, активістам АПН вдалось домогтися звільнення усього керівництва головного управління ЖКГ міськради. 

 

Починаючи із 2015-го року АПН, спільно з ГО "Ексампей", започаткували щорічну Антипремію «Вата року», яка вручається діячам, внесок у антиукраїнську справу яких автортетне журі у складі відомих громадських діячів, науковців та журналістів Кропивницького визнало найбільшим. За три роки «нагороди» отримували депутати як Верховної, так і місцевих рад, ієрархи РПЦ, журналісти, викладачі, бізнесмени, заклади харчування тощо. Вручення антипремії створює широкий резонанс у суспільстві, тому з кожним роком кількість антиукраїнських заяв чи дій в регіоні суттєво зменшується.

 

У 2017-му році АПН проводила антикорупційний моніторинг проектів рішень та рішень міської ради Кропивницького у рамках проекту "Кропивницька корупція під мікроскопом", який реалізовувася спільно з Центром політико-правових реформ. У рамках діяльності за проектом вдалось значно поліпшити якість проектів рішень Кропивницької міськради та міськвиконкому, зменшивши кількість корупційних ризиків у них, а також вдалось запобігти прийняттю кількох рішень, що могли б негативно вплинути на рівень прозорості міста.

 

У 2017-му році Асоціація реалізувала адвокасі-кампанію за прийняття нової редакції статуту територіальної громади міста Кропивницький разом із додатками - положеннями про інструменти місцевої демократії. В результаті проведеної діяльності активісти АПН увійшли до складу робочої групи з розробки нової редакції статуту при міськраді, запропонували власний проект документу, який і був взятий за основу депутатами. Сьогодні проект рішення вже оприлюднений на офіційному сайті і чекає свого розгляду на сесії міськради.

 

У 2017-му АПН, спільно з Рухом захисту української мови та ВУТ «Просвіта», проводила мовний моніторинг закладів харчування, у ході якого було відвідано всі найпопулярніші заклади міста, проведено оцінку обслуговування на відповідність дотримання мовного законодавства, написано десятки скарг у книгах відгуків та пропозицій, а також на адресу Держпродспоживслужби, подано та виграно судовий позов про захист мовних прав споживача. За результатами моніторингу вдалось покращити якість обслуговування і дотримання мовних прав, а також розроблено та подано проект рішення на розгляд Кропивницької міськради, за який депутати успішно проголосували.

 

У 2017-му році АПН приєдналась до втілення проекту "Прозорі, фінансово здорові і конкурентоспроможні органи місцевого самоврядування в Україні" за підтримки Посольства США, у партнерстві із Міжнародним Центром Перспективних Досліджень. В рамках проекту було виявлено цілий ряд корупційних зловживань органів місцевої влади, про що було написано і опубліковано антикорупційні розслідування. На основі матеріалів журналістів було відкрито ряд кримінальних проваджень. Частину рекомендацій було враховано в роботі Кіровоградської обласної та Кропивницької міської рад.

 

У 2018-му році АПН, спільно з ГО «Антикорупційний штаб», створили та наповнили базу даних інтерактивного інструменту «Приховані інтереси». Цей інструмент здатен суттєво полегшити життя журналістам-розслідувачам та антикорупційним активістам, адже здатен за кілька секунд аналізувати документи міської ради і виявляти, чиї інтереси в них лобіюються.

 

У 2017 році АПН, спільно з Центром політичних студій та аналітики «Ейдос» розпочала реалізацію проекту «Прозорі комунальні підприємства», в рамках якого діяльність комунальних підприємств Кропивниччини стала значно прозорішою. Так, завдяки роботі АПН, Кропивницькою міськрадою та Кіровоградською облрадою були прийняті рішення «Про порядок оприлюднення інформації про комунальні підприємства», після чого на сайтах цих органів місцевого самоврядування з’явилась відповідна інформація. Окрім того, ряд бюджетних установ було підключено до он-лайн платформи «Відкритий бюджет». Станом на сьогодні триває робота над створенням наглядових рад при комунальних підприємствах.

 

У 2017-2018 роках АПН, спільно із Українським незалежним центром політичних досліджень, реалізували проект «Електронні петиції. Кропивницький пілот», в ході якого вдалось запровадити практику ефективного використання інструменту «електронні петиції» активістами малих міст Кіровоградської області. Завдяки проекту було створено та успішно подано на розгляд місцевих рад десятки електронних петицій, частина яких була позитивно розглянута.

 

У 2018 році АПН розпочала реалізацію проектів, що сприяють ефективному впровадженню медичної реформи в Кіровоградській області. Так, завдяки проекту «Залучення громадськості до роботи в госпітальних радах: від відкритості до ефективності» вдалось ввести до всіх новостворених госпітальних рад Кіровоградської області представників громадських організацій, які сьогодні активно сприяють проведенню реформи в регіоні.